Scrum’ın Temeli PSM I Sınavına Nasıl Hazırlandım?

Yazılım dünyasında proje geliştirmek, günden güne daha etkili kaynak ve zaman yönetimi yetkinliği gerektiriyor. Teknik bilgi ve birikimin dışında proje paydaşları arasındaki iletişimin ve şeffaflığın önemi de gittikçe daha fazla önem kazanıyor.

Ürünün planlama aşamasından son kullanıcı teslimine kadar tüm aşamalarını kapsayan yazılım geliştirme hayat döngüsü de çeşitli metodolojilerin, konseptlerin ve kuralların çerçevesinde oluşturulmuş süreç modelleriyle bu noktada farklılaşıyor. Tüm dünyada günden güne daha da ilgi gören ve birçok organizasyonda uygulanan Agile yani çevik modeller de bu aşamalarının daha verimli yönetilmesini sağlıyor.

Agile modeller, yazılım geliştirme süreçlerinde yaşanan iç ve dış problemlere karşı daha proaktif olmayı ve çevik bir şekilde bunları çözüme ulaştırarak daha kaliteli çıktıların oluşturulmasını hedefleyen süreç ve teknik çerçevelerinin tümünü kapsıyor. Bu çerçevelerden biri de 1990’ların başından beri pratik olarak uygulanan Scrum.

Basit ve sıradan ihtiyaçlara ve problemlere karşı geliştirilen çözümlerin aksine Scrum; ihtiyaçların ve kapsamın belirsiz olduğu günümüzün çok değişkenli dünyasında proje takımlarına daha karmaşık ve yaratıcı çözümlerin geliştirilmesi ve yönetilmesi için bir uygulama fırsatı sunuyor. Yazılım geliştirme dışında daha birçok alanda artık kullanılıyor. Scrum’ın baş teorisyenleri Ken Schwaber ve Jeff Sutherland, “Scrum Kılavuzu”nda Scrum hakkında temel tüm bilgileri veriyor. Scrum hakkında daha detaylı bilgi almak için bu kılavuzu scrum.org üzerinden okuyabilirsiniz.

Scrum Değerler

Ayrıca scrum.org tarafından sunulan Scrum bilginizi ve bu bilgiyi uygulama yeteneğinizi doğrulayan çeşitli sertifikalar yer alıyor. Dünya çapında geçerlilik gören bu sertifikalardan bazıları ise şunlar: PSM (Professional Scrum Master), PSPO (Professional Scrum Product Owner), PSD (Professional Scrum Developer) ve en son yayınlanan PSU (Professional Scrum with User Experience). Bu sertifikaların da kendi içinde çeşitli seviyeleri var ve herbiri için de ayrıca sınava girmeniz gerekiyor. Bu yazıda yakın zamanda girmiş olduğum PSM I sınavına hazırlık aşamalarımı ve sınavda dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağım.

PSM I sınavına hazırlanmak ve sertifikayı almak için Scrum.org üzerinde bir öğrenim patikası var. Scrum’ı teorik olarak iyice özümsemek için bu sayfanın çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ancak benim gibi vaktiniz sınırlıysa tamamen kendinize özel bir öğrenim planıyla da sınava hazırlanabilirsiniz. Peki PSM I sınavına ben nasıl hazırlandım? İşte madde madde tüm yaptıklarımı anlatıyorum:

 • Öncelikle çalıştığım kurumun vesilesiyle iki günlük Professional Scrum Foundations (PSF) eğitimini aldım. (Bu eğitimi almasanız da olur ancak Scrum teorisini anlayabilmek, değerlerini özümseyebilmek ve uygulamalı olarak kullanmak için eğitimi almanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Eğitimi alırsanız sınava ücretsiz giriş hakkı kazanıyorsunuz.)
 • Eğitimden yaklaşık iki hafta sonra yaklaşık olarak 20 saat çalıştım. (İki gün boyunca 10’ar saat ayırarak)
 • Hem Türkçe hem de İngilizce olarak 4 kez Scrum Kılavuzu’nu okudum. (İlk gün bir kez Türkçe ve bir kez İngilizce; ikinci gün de aynı olmak üzere)
 • Scrum terimleri sözlüğünü okudum.
 • Scrum.org üzerinde yer alan PSM I Open assessment deneme sınavını 5 kere üst üste %100 başarılı olana kadar toplamda 8-9 sefer çözdüm.
 • Son olarak da Mikhail Lapshin’in Scrum Kılavuzu’nu referans alarak hazırladığı sınavı hem Learning Mode‘da hem de Real Mode‘da %100 başarı sağlayana kadar 3-4 kez tekrarladım.

Bana en çok fayda sağlayan maddenin sonuncusu olduğunu düşünüyorum. Zira Scrum.org’da yer alan Open assessment sorularına göre Mikhail Lapshin’in soruları gerçek sınava benzer şekilde daha zengin ve zorlayıcı.

Genel olarak PSM I sınavına ben bu şekilde hazırlandım. Benim izlediğim yöntemi direkt uygulayabilirsiniz veya kendi öğrenme yönteminize uyarlayabilirsiniz.  Ancak bunların dışında sınavla ilgili dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı da belirtmek isterim:

 • Mutlaka sınavı rahatsız edilmeyeceğiniz, dikkatinizin dağılmayacağı ve internet bağlantı problemi yaşamayacağınız bir ortamda yapın.
 • Her ne kadar bilginize güvenseniz de soru metinlerinde geçen must, should, could, can, may… gibi kiplere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Zira hızlı okuduğunuzda bunları es geçebiliyorsunuz ve yanlış cevap verebiliyorsunuz.
 • Cevap şıklarında bazen iki bazen de üç seçenek seçmeniz gereken sorularda Scrum Kılavuzu’na göre en geçerli şıkları işaretlemeniz gerekiyor. Tüm cevaplar size doğru gelse dahi.
 • Sınav soruları tamamen Scrum Kılavuzu’na göre hazırlandığı için cheatsheet olması açısından kılavuzu yan sekmede pdf olarak açık tutmanızı tavsiye ederim. Emin olmadığınız noktalarda gerekirse CTRL+F ile ilgili bölümü aratabilirsiniz.
 • Bilmediğiniz kelimeler varsa yan sekmede bir adet sözlük sitesi veya çeviri programının açık olması soruda isteneni tam olarak anlayabilmeyi kolaylaştıracaktır.
 • Bir de attend ve participate gibi birbirine yakın ancak anlam olarak farklı kelimeleri gördüğünüzde daha dikkatli cevap vermenizi öneririm.

PSM I sınavına giriş bedeli şu an itibariyle 150$. Sınav tamamen İngilizce test sorularından oluşuyor. Teorik bilgiyi ölçen soruların yanında bilgiyi yorumlamaya yönelik sorular da yer alıyor. Bir saatlik sınav süresi boyunca toplam 80 sorunun en az 68’ini doğru yaparsanız yani %85 üzerinde başarıyla geçerseniz ise şu şekilde bir sertifika almaya hak kazanıyorsunuz:

PSM I

Sertifika sahibi olduktan sonra ömür boyu kullanabiliyorsunuz. Herhangi bir ek ödeme yapmanıza veya ek bir sınava girmenize gerek kalmıyor. Ancak, Scrum bilginizi ve pratiğinizi geliştirmenin sertifika almaktan çok daha değerli olduğuna inanıyorum. Sertifika, sadece sizin bu konu hakkında teorik altyapınız olduğunu doğrular ve ispatlar. Scrum’ı öğrendikten sonra uygulamaya dökmek, bunu kullanarak çeşitli projelerde yer almak eminim ki sertifika almaktan çok daha faydalı olacaktır.

Kaynak: Scrum Guide 2017

Yayınlayan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.